Według NLP Neuro-Linguistic Programming (programowanie neurolingwistyczne) „zmiana sposobu myślenia prowadzi do zmiany zachowań oraz osiągania innych celów.” [1]

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie jeden z postów na FB, w którym zapytano czy my chorzy na cukrzycę widzimy korzyści z chorowania. Gdy opowiedziałam o swoich korzyściach nawiązałam kontakt z jedną z osób, która napisała mi w prywatnej wiadomości „Brzmisz jakby żyło ci się całkiem nieźle z cukrzycą.” Bardzo mnie to zdziwiło, bo przecież żyję dokładnie tak samo jak ponad 60 tyś. chorych stosujących na co dzień insulinoterapię. Dlaczego tak brzmię? Skąd biorą się pacjenci z „wyrównaną” cukrzycą. Zaczęłam się zastanawiać.

Gdy zapytałam siebie odpowiedź brzmiała „ponieważ szukam w chorowaniu na cukrzycę pozytywnych aspektów i  najlepszych rozwiązań.” Pozytywne myślenie nawet w trudnych okolicznościach dodaje mi sił, energii i zaczynam działać.

Pamiętacie z dzieciństwa zabawę w skojarzenia? Osoba, która zaczyna wybiera wyraz, następna osoba mówi kolejne słowo, które pojawiło się w myślach w związku ze skojarzeniem z poprzednim słowem. Do dziś bardzo lubię bawić się w nią z synem. Daje dużo radości nam wszystkim. Osobiście pozwala mi na jeszcze lepsze poznanie osób, z którymi gram. Skojarzenia powstają pod wpływem doświadczeń życiowych, pozytywnego lub negatywnego nastawienia i emocji. Jeśli z przeszłości wyniesiemy negatywne obrazy i wnioski z sytuacji, a następnie na nich będziemy się koncentrować zwiększamy ryzyko utraty sił witalnych i pojawienia się przekonań ograniczających w przyszłości.

Obecnie żyję w zgodzie z cukrzycą i jest ona „wyrównana” i „stabilna” ale nie zawsze tak było. W pewnym momencie życia zrozumiałam jak ważne jest to czego na co dzień doświadczamy, co odczuwamy, z kim budujemy nasz świat i jakimi obrazami wypełniamy naszą wyobraźnię. Pozytywne doświadczenia dodawały mi sił i zwiększały moją motywację do wszelkich czynności. Im więcej pozytywnych emocji, tym więcej miałam siły, aby je realizować. Jedno ze szkoleń zmieniło moje życie i podejście. Zaczęłam świadomie zarządzać pozytywnymi myślami, szukać korzyści w różnych sytuacjach życiowych. Zaobserwowałam też zmiany w swoim podejściu do cukrzycy i do dbania o moje ciało.

Dlaczego tak ważne jest poszukiwanie pozytywnych stron w każdej negatywnej sytuacji?

Świadome poszukiwanie pozytywnych stron choroby daje szanse naszemu mózgowi na działanie i pozytywne zachowanie wobec siebie. Jak się domyślasz poszukiwanie lub skupianie się na negatywnych stronach będzie miało zatem skutek odwrotny. Zjawisko to obserwuję na co dzień w swojej praktyce zawodowej ale również w życiu prywatnym.

Świat, którego na co dzień doświadczamy ma dla każdego z nas niesamowicie subiektywny charakter. Dla każdego indywidualny i absolutnie inny. Doświadczenia, które zbieramy przez lata mają wpływ na nasze przekonania, decyzje, nadawanie znaczeń, rozumienie świata, funkcjonowanie w nim czy komunikację pomiędzy ludźmi. Doświadczenia (pozytywne i negatywne) pozwalają nam wpływać na własne życie. Zarządzają nimi budujemy strategię na sukces lub na porażkę.

Chorując na cukrzycę typu 1 od 34 lat zauważyłam, że my chorzy dzielimy się na 3 grupy:

  • osoby poszukujące pozytywnych stron – mówią „Doświadczyłam wiele korzyści dzięki chorobie”,
  • osoby postrzegające chorobę w negatywnym świetle – mówią „Nic dobrego w chorowaniu nie widzę.” 
  • Oraz osoby z obojętnym stosunkiem – którzy powtarzają „Choruję to choruję i żyję dalej. Nie zastanawiam się.”

Osobiście należę do grupy pierwszej i chciałabym zachęcić Ciebie do podobnego podejścia. Wierzę, że właśnie ono miało ogromny wpływ na moje życie w zgodzie z cukrzycą.

Wiele razy zastanawiałam się dlaczego tak różnie reagujemy i czy możemy zmieniać swoją postawę i zachowanie szczególnie wobec siebie i choroby.  Odpowiedź znalazłam w NLP.

Bardzo często obserwuję, że ludzie zachowują się w określony sposób ponieważ kierują nimi ich przekonania i myśli oraz wcześniejsze doświadczenia. Prowadzi to do pewnych zmian, a w rezultacie do sukcesów lub porażek.

Według NLP istnieje możliwość manipulowania przykrym doświadczeniem prowadząc tym samym do zmiany nastroju i stanu psychicznego. Wykorzystuje się do tego zmysły: wzroku, dotyku, słuchu. Do tego celu wykorzystuje się również wyobraźnię.  Jeśli cukrzyca jest dla nas przykrą sytuacją i w konsekwencji pielęgnujemy negatywne myśli, bardzo trudno jest działać na rzecz własnego zdrowia. Często doświadczamy porażek. W sytuacji odwrotnej, gdy poszukujemy pozytywnych stron zwiększamy szansę, że będziemy mieć siłę do działania, a w konsekwencji dbania o własne zdrowie. Zwiększamy szansę, że sukcesy będą pojawiać się systematycznie.

Świadomość i podświadomość powinna działać razem

Doskonale wiemy, że oba systemy współdziałają ze sobą każdego dnia. To co świadomy umysł myśli lub regularnie często powtarza wędruje do podświadomości, a to co zgromadzimy w podświadomości wpływa na naszą świadomość.

Do harmonijnej relacji pomiędzy świadomością a podświadomością potrzeba szacunku do odmienności obu systemów. Jak również ostrożności w tym czym karmimy podświadomość z poziomu świadomego. Karmienie się negatywnymi myślami, narzekaniem, krytyką, ciągłym pouczaniem, reprymendami wychodzi z podświadomości jako ograniczenie typu: strach, opór, negatywne przekonania poczucie braku, brak wiary w siebie, zmartwienia, złe nawyki, przykre emocje. Wszystko pojawia się w podświadomości w wyniku działania świadomości i przyjęcia wszystkich tych negatywnych myśli, obrazów i doświadczeń. Tak zbudowana podświadomość przeszkadza świadomości w osiąganiu sukcesów. Stąd zamiast dbać o cukrzycę, o siebie doświadczamy  porażek na tle opieki diabetologicznej i samokontroli.

ZADBAJ o kontrolę nad Twoją podświadomością zarządzając świadomym umysłem

Podświadomość ma potężny wpływ na Twoje życie. Nasze doświadczenia np. podczas edukacji diabetologicznej i wykonywaniu regularnie pewnych czynności trafiają do naszej podświadomości. Stają się one rutyną lub nawykiem. Zatem po pewnym czasie coś co było dla nas trudne staje się proste i będzie wykonywane automatycznie. „Wszystko jest trudne zanim stanie się proste”. Pamiętasz naukę jazdy samochodem? Pierwsze lekcje? Co działo się z Twoim ciałem, umysłem?

Wszystko co powstrzymuje Cię do osiągania Twoich celów terapeutycznych powstało w podobny sposób tzn. poprzez wystarczająco częste i powtarzalne karmienie się negatywnymi myślami np. cukrzyca to straszna choroba i nic pozytywnego w niej nie ma.  

Warto zauważyć, że świadomy umysł ma tendencję do generalizowania i strofowania. Jeśli w życiu z cukrzycą popełnisz błąd Twój świadomy umysł nakarmi Twoją podświadomość, że jesteś beznadziejny, nic nie umiesz, do niczego się nie nadajesz. Stwierdzi, że jeden błąd np. wysoka glikemia po posiłku świadczy o tym, że jesteś chodzącą beznadzieją. To nakarmi Twoją podświadomość kolejnymi niewspierającymi myślami, które z czasem mogą zamienić się w przekonania.  W zgodzie, z którymi będziesz postępować. W tym miejscu należy podkreślić, że jest to niebezpieczne. Możesz przestać się leczyć i dbać o siebie.  

Jak dokonać zmian w podświadomości?

Żeby dokonać zmian w Twoim zachowaniu i osiągać cele terapeutyczne istotne jest zrozumienie funkcjonowania świadomości i podświadomości. Opowiadam o tym podczas edukacji diabetologicznej i pracujemy nad pozytywnym myśleniem podczas sesji coachingu.

Podświadomość uczy się kiedy się nie krytykujesz, nie oceniasz, jesteś w stanie relaksu. Po prostu obserwuj siebie i ćwicz, kontynuuj pozytywne myślenie. Wytykając sobie błędy utrudniamy proces zapisywania pozytywnego myślenia i krępujemy własne naturalne możliwości.  Ćwicz swoje pozytywne myślenie o chorobie i ufaj swojej podświadomości. Zaskoczy Cię podobnie jak mnie,  jakie efekty ten proces przynosi. Chodzi o przełamanie pewnego wyuczonego wcześniej schematu. Potrzebujesz świadomości do obserwacji tego co Ci nie sprzyja. A następnie regularnie weryfikować czy coś Cię wspiera czy ogranicza. Wzmacniać to co Cię wspiera. Tym jest pozytywne myślenie w cukrzycy.

WYTRWAŁOŚĆ. Zmiana w podświadomości wymaga czasu.

Czy osoby, które odnalazły korzyści w chorobie nie wydają się szczęśliwsze? Jak myślisz dlaczego te osoby myślą w taki sposób? Co zadecydowało o takim podejściu? Czym różni się ich postrzeganie świata od innych? Jeśli negatywnie postrzegasz chorobę czym różni się Twoje postrzeganie od ich? Jak myślisz jakie doświadczenia z przeszłości mogą o tym decydować?

Co sądzisz? Czy nie warto przyjąć ich sposobu interpretacji rzeczywistości? Czy sądzisz, że dzięki temu możesz poprawić własne życie i zachowanie? Pozytywne myślenie wpływa na motywację, witalność, poczucie wewnętrznej radości, opanowanie, wiarę oraz pewność siebie.

WNIOSKI

Zalecam ostrożność co do tego co do siebie mówisz i jak się traktujesz już od samego początku choroby, ponieważ wróci to do Ciebie. Podświadomość uczy się przez powtarzanie np. czynności lub pozytywnego myślenia. W cukrzycy opłaca się karmić świadomość i podświadomość pozytywnymi myślami o chorobie, ponieważ nasza podświadomość po pewnym czasie dostarczy Ci siły do samoopieki, samodyscypliny i samomotywacji. Tak to działa.

Jeśli chcesz coś zmienić i ci nie wychodzi to nie oznacza, że jesteś do niczego lub jesteś gorsza/gorszy od innych pacjentów lub nie nadajesz się do samoopieki. Po prostu masz w sobie utrwalone wzorce, które wypływają z podświadomości i są akceptowane przez świadomość. To co potrzebujesz zrobić to wzmocnić strategię na sukces, myśleć pozytywnie, planować i zrobić pierwszy krok w kierunku.

Zacznij od poniższej propozycji prostego ćwiczenia, powtarzaj aż do osiągnięcia pierwszych sukcesów. Jeśli chcesz popracować nad zmianą zapraszam na sesje coachingu zdrowia.

Ćwiczenie  

W swoim życiu z cukrzycą staram się odnajdywać korzyści i robię to od wielu lat. Poniżej wypisałam kilka, którymi chcę się z Tobą podzielić.

  1. Jako dziecko zdobyłam wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, dzięki czemu dostawałam w szkole 5tki, a szkołę pielęgniarską ukończyłam z wyróżnieniem. W szkole jako jedyna wiedziałam jak jest cukrzyca po łacinie i dostałam „6” 😊  Pamiętam to wydarzenie do dziś. Byłam bardzo dumna.
  2. Miałam zdecydowanie większą wiedzę, niż moi rówieśnicy z zakresu dbania o zdrowie, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
  3. Dzięki cukrzycy stałam się ekspertem od zdrowego stylu życia i wiele osób pytało mnie o radę.
  4. Dzięki cukrzycy, gdy o niej opowiadam w życiu zawodowym jestem bardzo wiarygodna. Wiem o czym mówię nie tylko w teorii ale również z praktyki.
  5. Dzięki cukrzycy jestem ciągle aktywna fizycznie co wpływa na mój młodszy wygląd vs PESEL. 😊
  6. Od dziecka regularnie odwiedzam lekarzy: diabetolog, lekarz rodzinny, średnio co ok. 3 – 4 miesiące. Podczas wizyt mam możliwość zgłaszania wszystkich dolegliwości i konsultować wszelkie wątpliwości.
  7. Doświadczyłam sytuacji np. podczas pobytów w szpitalu, które miały wpływ na mój charakter, empatię, wrażliwość na ludzką krzywdę, życzliwość i współczucie wobec ludzi. Cukrzyca nauczyła mnie cierpliwości i pokory. Z tych wartości jestem dziś  bardzo dumna.
  8. Poznałam jak funkcjonuje oddział pediatryczny i sanatorium diabetologiczne w Rabce. Gdy zostałam pielęgniarką wiedziałam już dużo więcej, niż moje koleżanki.
  9. Żyjąc na co dzień z cukrzycą nauczyłam się dyscypliny, organizacji i zarządzania.
  10. Dzięki cukrzycy poznałam wspaniałych i mądrych ludzi: lekarzy, pielęgniarki, dietetyków, psychologów, trenerów, ludzi zaangażowanych i pracujących na rzecz poprawy jakości życia osób z cukrzycą w Stowarzyszeniach i Fundacjach.
  11. Dzięki cukrzycy miałam wspaniałą karierę zawodową i mogłam łączyć swoje zamiłowania i pasje z pracą zawodową przez ponad 23 lata.
  12. Dzięki cukrzycy również moja rodzina żyje zdrowo: bez cukru, bez słodyczy.
  13. Dzięki cukrzycy dużo podróżowałam. Zwiedziłam wiele ciekawych miejsc w Polsce i za granicą.
  14. Mam bibliotekę z dużą ilością książek o tematyce diabetologicznej.

Teraz kolej na Ciebie. Pomyśl o sytuacjach w powiązaniu z cukrzycą, kiedy pojawiły się w Tobie dobre emocje. Jakie masz korzyści? Pomyśl pozytywnie: „szklanka wody jest do połowy pełna”. Następnie wypisz wszystkie korzyści, które doświadczasz w życiu z cukrzycą. Listę wypełniaj regularnie.

  1. ………………………………………………………………………
  2. ……………………………………………………………………..
  3. ……………………………………………………………………..
  4. ……………………………………………………………………..
  5. …………………………………………………………………….
  6. …………………………………………………………………….
  7. …………………………………………………………………….
  8. …………………………………………………………………….
  9. ……………………………………………………………………..
  10. ……………………………………………………………………..

Gratulacje jeśli udało Ci się znaleźć na początek chociaż kilka!

Jeśli potrzebujesz wsparcia zapraszam na sesje w ramach Coachingu Zdrowia w diabetologii (Health Coaching in Diabetology), w trakcie których pomogę odnaleźć pozytywne strony choroby i zainspiruję do poszukiwania kolejnych.


[1] NLP w 21 dni, H. Alder, B. Heather, Dom wydawniczy REBIS, wyd. II, 2013