Jak zadbać o właściwą komunikację z lekarzem? Jak nie zmarnować żadnej minuty z wizyty u lekarza? Gdy już opadną emocje i głęboko odetchniemy warto jest podsumować wizytę. Co się zadziało? Co lekarz zarekomendował? Jakie są moje obecne cele terapeutyczne i zdrowotne? Jak je pogodzić z życiem osobistym i zawodowym? Jak znaleźć siłę do wszystkich czynności zaczynających się od członu ‘SAMO-‘. I co wspólnego ma z tym coaching zdrowia?

Wychodząc z gabinetu lekarza diabetologa / prowadzącego i pomagającego nam leczyć cukrzycę mamy w głowie mnóstwo emocji i trudno od razu podsumować to co działo się podczas wizyty. Warto jednak znaleźć czas i chwilę spokoju, aby zastanowić się co dla Ciebie dobrego wydarzyło się oraz co nowego/innego wniosła do Twojego życia odbyta wizyta. Podsumowanie wizyty pozwoli Ci na wyciągnięcie wniosków, celów i priorytetów. Uporządkuje Twoje nastawienie i postawę wobec choroby. Jeśli w Twojej głowie pojawiła się myśl: “ale przecież każda wizyta jest taka sama” zapytam coachingowo: “A od kogo zależy, aby wizyta stała się ciekawa, wartościowa i merytoryczna?”. …

Zanim jednak o podsumowaniu wizyty, odniosę się do przygotowania do niej. Z lekarzem spotykamy się raz na 3-4 miesiące i mamy możliwość uzyskania wiele korzyści dla siebie i przede wszystkim dla własnego zdrowia. Podczas wizyty lekarz zbiera krótki wywiad dotyczący Twojego aktualnego stanu zdrowia i przeprowadza podstawowe badania typu pomiar ciśnienia tętniczego lub badanie neurologiczne. Wpisuje on do Twojej historii choroby dostępne dane. Wystawia również niezbędne recepty lub inne dokumenty i ewentualnie udziela informacji, przeprowadza również edukację diabetologiczną. Okresowo zleca wykonanie badań lub odsyła do innego specjalisty przy schorzeniach współistniejących. Koncentruje się zatem na tym co jest konieczne do zrobienia czyli kontrola Twojego stanu zdrowia, opisanie i wydanie niezbędnych dokumentów, Wymagania dotyczące spraw administracyjnych wymagają od lekarza dużej uwagi. Czasami nie starcza czasu, aby dopełnić wszystkich formalności. Pamiętaj, że lekarz jest odpowiedzialny za to, aby wszystko było udokumentowane prawidłowo. Jego praca jest okresowo kontrolowana i jeśli zaistniały pewne nieścisłości zostanie on ukarany. Zatem czynności zabierają sporo czasu przeznaczonego na wizytę lekarską ale są niezbędne. Po naszej stronie jest zatem dobre przygotowanie do wizyty, aby porozmawiać z lekarzem sprawnie i uzyskać jak najwięcej użytecznych informacji dla siebie. Jeśli dobrze przygotujesz się do wizyty np. wcześniej opracujesz sobie pytania, wątpliwości lekarz z pewnością pomoże Ci w rozwiązaniu wielu Twoich dylematów związanych ze zdrowiem. Przygotowanie do wizyty daje Ci możliwość dobrej komunikacji z lekarzem i uzyskania jak największej ilości korzyści ze współpracy. Lekarz nie jest świadomy Twoich codziennych trudności, jeśli go nie poinformujesz o nich. Zatem nie jest w stanie pomóc. Stąd wynika potrzeba Twojego przygotowania do wizyty, jeśli chcesz, aby nie była ona zmarnowana. Osobiście uważam, że możliwość regularnych wizyt u lekarza specjalisty jest dla nas dużą wartością i korzyścią z chorowania na cukrzycę. Osoby, które nie mają cukrzycy nie mają też możliwości tak regularnego sprawdzania stanu własnego zdrowia i konsultacji zdrowotnych. Bardzo doceniam tę możliwość.

Jak przygotować się do wizyty lekarskiej? Właściwa komunikacja z lekarzem.

  1. Jeśli tego jeszcze nie masz załóż notes, chodzi o rodzaj pamiętnika Twojego życia z cukrzycą. Może to być dzienniczek samokontroli. Pamiętnik/dzienniczek posłuży Ci do regularnego wpisywania oprócz wartości glikemii z monitoringu również notatek, pytań wątpliwości, o których podczas wizyty będziesz mogła/mógł porozmawiać np. “w dniu 28 kwietnia godz. 02:00 w nocy doświadczyłam hipoglikemii. Nigdy wcześniej to się nie wydarzyło. Dlaczego? Co mogło się wydarzyć? Kolację zjadłam normalnie.”
  2. Przygotuj wyniki badań, o które lekarz poprosił podczas ostatniej wizyty np. HbA1c, badania laboratoryjne, badanie USG nerek lub EKG, sprawdź aktualną masę ciała i porównaj z ostatnim wynikiem, sprawdź ciśnienie krwi i porównaj wartość z ostatnią wartością itp.
  3. Przejrzyj dotychczasowe wyniki z monitorowania cukrzycy. Lekarz z pewnością będzie chciał je przejrzeć. Uzupełnij brakujące informacje jeśli to konieczne. Przypomnij sobie sytuacje, podczas których wyniki były niezadowalające. Zabierz ze sobą glukometr. Jeśli korzystasz z nowoczesnych metod monitorowania glikemii i aplikacji przygotuj się do zaprezentowania danych lekarzowi.
  4. Spisz pytania i wątpliwości, które pojawiły się w czasie od ostatniej wizyty np. z powodu napięcia w pracy nie mogę w ostatnim czasie spać. Jak radzić sobie ze stresem?
  5. Jeśli chcesz zmienić dotychczasowe sposoby leczenia powiedz o tym lekarzowi np. dowiedziałeś się, że Twój sąsiad poinformował Cię o nowych lekach. Zastanawiasz się czy są one właściwe dla Ciebie? Zapytaj zatem Twojego lekarza prowadzącego.
  6. Jeśli chcesz zainwestować w swoje zdrowie i zdecydować się na droższe i nowoczesne leczenie zapytaj o możliwości. Jakie są koszty leczenia vs korzyści.
  7. Jeśli w czasie od ostatniej wizyty pojawiły się dodatkowe objawy np. mrowienie w kończynach, pogorszenie widzenia, bóle w klatce piersiowej itp. koniecznie wpisz je do swojego pamiętnika/dziennika i powiedz o nich lekarzowi. Wyjaśnij z lekarzem przyczyny, zdobądź rozwiązanie i dbaj o siebie.
  8. Jeśli korzystasz z innych leków z powodu chorób współtowarzyszących przygotuj listę leków lub zabierz je ze sobą na wizytę. Twój lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach, które stosujesz. Dotyczy to również leków, które kupujesz bez recepty np. witaminy, leki nasenne i/lub przeciwbólowe.

Zachęcam Cię do zadawania pytań lekarzowi w kwestiach Twojego zdrowia i o nowoczesne rozwiązania w leczeniu Twojej cukrzycy, gdyż lekarz jest obecnie jedynym i jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji. Dlatego nie zmarnuj żadnej minuty z przeznaczonej dla Ciebie podczas wizyty lekarskiej. Solidne przygotowanie do niej daje Ci gwarancję, że tak się stanie.

Wróćmy do podsumowania tuż po wizycie. Jeśli Twoja wizyta była wartościowa, otrzymujesz wiele nowych i ciekawych informacji. Lekarz podsumowując wizytę wyznaczył cele terapeutyczne i zdrowotne. Najczęściej za realizację celów terapeutycznych i zdrowotnych odpowiedzialni jesteśmy my pacjenci. Zatem słowa złożone zawierające człon ‘SAMO-‘ nabiera zupełnie innego znaczenia.  

Samomobilizacja / Samokontrola / Samodyscyplina / Samomotywacja / Samoedukacja

Coaching to znana i wykorzystywana na świecie metoda pomocy oraz wspierania ludzi w radzeniu sobie ze zmianą (w życiu zawodowym i osobistym), w wyznaczaniu ważnych dla własnego rozwoju celów i ich osiąganiu. Psychologia i medycyna stanowi fundament teorii i praktyki coachingu. Coaching koncentruje się na przyszłości. Proces coachingu polega na pracy indywidualnej i grupowej pomiędzy Coachem, a Coachee (osoba poddająca się coachingowi). Ilość sesji i spotkań uzależniona jest od potrzeb i postępów Coachee.

W coachingu Coach wykorzystuje opracowane przez ekspertów techniki coachingowe oraz zadaje wartościowe pytania, które służą ciągłemu rozwojowi osobistemu i poszerzaniu horyzontu Coachee. Coaching Zdrowia w cukrzycy przeznaczony jest dla osób z cukrzycą i/lub ze stanem przedcukrzycowym, insulinoopornością, nadwagą, otyłością. Z coachingu Zdrowia korzystają również osoby bliskie: rodzice, rodzeństwo, partnerzy.

Cele coachingu zdrowia z praktycznego punktu widzenia:

  • Poszerzanie świadomości siebie, swoich celów, pragnień i marzeń.
  • Pełne i świadome korzystanie z naturalnych, własnych zdolności, potencjału i zasobów.
  • Podejmowanie świadomych decyzji.
  • Możliwość spojrzenia na sprawy z różnych perspektyw.
  • Poszukiwanie najlepszego rozwiązania w sytuacji, kiedy nie wiadomo od czego zacząć.
  • Pozbywanie się lub odcinanie się od przeszkód wewnętrznych (np. przekonań), jak i zewnętrznych (np. presji otoczenia).
  • Przyjmowanie odpowiedzialności za swoją przyszłość i za aktywne jej kształtowanie.
  • Udoskonalanie dotychczasowego działania, aby przynosiło oczekiwane efekty.

Proces coachingu wspiera osobę z cukrzycą w procesie utrzymywania stanu ‘SAMO-„ na wysokim, stabilnym poziomie. Dzięki niemu:

– Wiesz czym już dysponujesz, a czego jeszcze potrzebujesz, aby zrealizować cel terapeutyczny/zdrowotny.

– Świadomie podejmujesz decyzje i je realizujesz, w zgodzie ze sobą i Twoim zdrowiem.

– Systematycznie dążysz do osiągnięcia dobrostanu psychicznego i fizycznego, spokoju i wewnętrznej równowagi. 

– Odkrywasz nowe inne obszary, które są dla Ciebie dobre i wspierają Cię w realizacji celów.

Dzieję się tak dlatego, że Ty znasz siebie i swój organizm najlepiej. Znasz odpowiedź na pytanie co jest dla Ciebie najlepsze? Ty planujesz. Ty decydujesz. Ty wybierasz. Ty realizujesz i bierzesz odpowiedzialność za zmiany.

Zapraszam na sesje coachingu zdrowia.

Diagnoza w gabinecie lekarskim i konieczność przeprowadzenia zmian czy realizowania celów terapeutycznych i zdrowotnych w życiu bywa bardzo trudne. Jako Twój Coach pomogę poukładać życie od nowa i odkryć rozwiązania realne do wykonania, które są w zgodzie z Tobą. Żyję w zgodzie z cukrzycą od wielu lat i wiem z jakimi sytuacjami borykasz się na co dzień. Dojście do tego stanu zajęło mi wiele lat, ale dziś wiem jak to zrobić. Chętnie podzielę się wiedzą i doświadczeniami.

Zapisz się na sesję coachingu zdrowia i sprawdź ile korzyści zyskasz dla siebie. Jak zapisać się na sesję coachingu zdrowia znajdziesz TUTAJ