W roku 2021 wspominaliśmy i świętowaliśmy 100lecie odkrycia insuliny, za które przyznano nagrodę Nobla. Wspominaliśmy pierwszego pacjenta, u którego zastosowano insulinę w zastrzyku i przeżył on jeszcze wiele lat. Zaczęłam zastanawiać się dlaczego dziś kiedy mamy znakomite leki (insulina i wspaniałe systemy do jej podawania, leki doustne, GLP-1, flozyny) oraz dokładne systemy do monitorowania glikemii zarówno glukometry, jak również systemy do ciągłego monitorowania glikemii przez 24 h wciąż mówi się o problemie niewyrównanej glikemii i doświadczania przez pacjentów późnych powikłań cukrzycy oraz coraz częściej o depresji w cukrzycy. Podkreślamy również rolę zespołu terapeutycznego, do którego należy wiele specjalizacji. Biorąc powyższe pod uwagę dysponujemy narzędziami, do skutecznego kontrolowania cukrzycy. Dostęp do wiedzy diabetologicznej również jest szeroki. Można zaprenumerować Magazyn Diabetyk wydawany co miesiąc, w mediach społecznościowych znajdziemy wiele informacji, webinarów, stron www z wartościowymi artykułami, wiele można dowiedzieć się podczas wizyty u lekarza, edukatora, dietetyka. Zatem czego jeszcze brakuje w naszym systemie opieki diabetologicznej co wpłynęłoby na zahamowanie rozwoju późnych powikłań cukrzycy i wynikających z nich kalectwa? Moim zdaniem coachingu zdrowia i umiejętności poszukiwania w sobie motywacji do działania. Gdy po raz pierwszy doświadczyłam coachingu odnalazłam odpowiedź kim jestem i czego chcę w życiu. Samoświadomość pozwoliła mi na skupieniu uwagi na celach terapeutycznych i zdrowotnych. Pod okiem profesjonalnego Coacha odnalazłam motywację do poszukiwania sposobów, działania i osiągnięcia sukcesów zarówno w zdrowiu, jak również w wielu obszarach mojego życia.

Osobiście żyję z cukrzycą od 34 lat i mam zasadę, aby korzystać z nowoczesnych rozwiązań jak tylko pojawią się w Polsce. Nie czekając nawet na refundację. Wydawaną kwotę traktuję zawsze jako ubezpieczenie na życie. Realna kwota i od razu realna korzyść i zwrot z inwestycji. Nowoczesne narzędzia czyli insulina, system do jej podawania i monitorowanie glikemii służą mi do kontroli cukrzycy ale jedynie od strony technicznej. Co idzie za nowoczesnością? Im bardziej nowoczesny sprzęt i narzędzia tym łatwiej, prościej, bezpieczniej i skuteczniej, mniej ograniczeń, i mniej absorpcji oraz uwagi z mojej strony. Dlaczego dbam o siebie? Moją potrzebą jest kontakt społeczny uwielbiam częste kontakty z ludźmi. Zadbane ciało i wyrównana glikemia pozwala mi na dobre samopoczucie. Dzięki temu mogę spotykać się z ludźmi, poznawać nowych, żywo uczestniczyć w rozmowach, dyskusjach, tworzyć z nimi i robić wspólnie wiele innych rzeczy.

Kwestią, która jest istotna poza nowoczesnością od strony technicznej jest skuteczne zarządzanie cukrzycą przez pacjenta w obszarze SAMO- czyli samoopieki, samokontroli, samomotywacji, samodyscypliny, samoedukacji. Człowiek znajdzie w sobie siłę do realizacji “SAMO-” jeśli odnajdzie w sobie właściwą potrzebę. Znając swoją potrzebę czyli odpowiedź na pytania: co chcę w życiu i dlaczego, wygenerujesz w sobie motywację.

PRZYKŁAD mojej pacjentki Maria l. 65 jest emerytowanym urzędnikiem państwowym. Dla niej najważniejszą wartością w życiu jest rodzina. Jej wewnętrzną potrzebą zawsze było wychowywanie dzieci i spędzanie z nimi czasu. Spędzanie czasu ze swoimi dziećmi i wnukami wywołuje w niej uczucia miłości, czułości i czuje się ona bardzo potrzebna. Gdy rodzina wyjeżdża na dłuższe wakacje czuje się nieszczęśliwa. Maria chce spędzać z nimi dużo czasu. Maria dba o siebie, mierzy regularnie poziom glukozy we krwi na glukometrze, zdrowo się odżywia i uprawia z sąsiadką Nordic Walking, aby mieć dobą kondycję. Regularnie spotyka się ze swoim lekarzem i zawsze jest dobrze przygotowana do wizyty. Robi to po to, aby być sprawną i fizycznie i psychicznie, chce wiedzieć o chorobie jak najwięcej, aby nie popełniać błędów i skutecznie reagować w różnych sytuacjach a w ostateczności realizuje swoją potrzebę RODZINY, gdyż chce sprawnie opiekować się wnukami i swoimi dziećmi. Proste prawda?

Osoby o małej potrzebie rodziny lub pozbawione jej będą uważały kontakty z rodziną, dziećmi i wnukami za bardzo obciążające. W rezultacie nie chcą spędzać z nimi czasu. Zmuszanie się do tego będzie miało odwrotny skutek do zamierzonego.

Zatem jakie są Twoje potrzeby? Znasz je? Co Cię motywuje? Wiem, że nie jest to proste. Sztuką jest odnaleźć w sobie wartości i potrzeby. Proces coachingu, do którego namawiam pozwala na odkrycie własnych wewnętrznych potrzeb. Dzięki temu oszczędzasz czas odnajdując je znacznie szybciej i precyzyjniej.

Teorię mówiącą o potrzebach znamy od wielu lat dzięki PIRAMIDA POTRZEB Abrahama Maslowa. Ówczesna piramida składała się z 5 poziomów: potrzeby fizjologiczne jako podstawa, następnie potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby miłości i przynależności, potrzeby uznania i szacunku i ostatecznie potrzeby samorealizacji. Współcześni psychologowie rozwijają listę potrzeb Maslowa. Dyskusja o ludzkich potrzebach i ich rozumienie jest konieczne. Jeśli chcesz wzmacniać swoją motywację warto poznać swoje potrzeby. Pomoże Ci w tym rozwój osobisty i proces coachingu.