W majowym numerze magazynu DIBETYK rozważaliśmy procesy myślowe i ich wpływ na postawę wobec cukrzycy. W czerwcowym numerze kontynuujemy temat ale tym razem przechodzimy do konkretów i przykładów z życia. Czy wiesz, że każdy człowiek posiada w głowie mapę myśli, która kieruje jego życiem i jest fundamentem do podejmowania decyzji czy motywacji do samoopieki. Zapoznaj się z artykułem i stwórz własną i unikalną mapę indywidualnych myśli o cukrzycy.

Pracując z osobami z cukrzycą w procesach rozwoju osobistego ustalamy wzajemnie cel pracy. Pytam: co chcesz osiągnąć? Czego chcesz dla siebie? Po ustaleniu i doprecyzowaniu celu sprawdzamy obecne zasoby do realizacji celu oraz co stanowi blokadę dla jego osiągniecia. Cele często dotyczą chęci osiągnięcia uważności w stopniu pozwalającym na osiągnięcie wyrównanej i dobrze kontrolowanej cukrzycy albo chcą czuć się szczęśliwe i spełnione.

Przed realizacją swoich pragnień blokują ich ograniczające przekonania i wiara, że nic nie da się zrobić. Ciemne i mroczne myśli najczęściej przekazane przez innych. Najczęściej nie jesteśmy świadomi wewnętrznych przekonań, dlatego opracowuje się praktyczne narzędzia psychologiczne z użyciem słów, symboli, kolorów, obrazków itp., które uaktywniają i pobudzają mózg do budowania mapy skojarzeń. Skojarzenia są nam pomocne do uświadamiania sobie min. wspomnianych blokad, przez które nie jest możliwa np. skuteczna samokontrola.

Spójrz na grafikę dołączoną do artykułu. Jest to przykład mapy myśli i skojarzeń stworzona przez grupę. Zauważ, że zawiera w większości przypadków cechy negatywne. Im więcej negatywnych myśli o cukrzycy, tym większe prawdopodobieństwo, że osoba z cukrzycą będzie uciekać od dbania o własne zdrowie, dlatego im szybciej wprowadzimy wsparcie psychologiczne i/lub proces coachingu zdrowia zwiększamy szansę na większą motywację do skutecznego działania.

Co blokuje i uniemożliwia samokontrolę wymaga wewnętrznej pracy nad sobą. Wiele lat badań nad funkcjonowaniem ludzkiego mózgu potwierdza, że procesy myślowe i schemat pracy naszego mózgu jest kluczowa i fundamentalna dla zdrowia. Potencjał psychologiczny człowieka jest ściśle powiązany z ciałem. Gdy doświadczamy szeroko pojętej traumy ciało fizyczne zaczyna chorować. Każdy człowiek tego doświadcza. Dlatego warto obserwować swoje ciało i reagować zgodnie z jego potrzebami.

Gdy słyszysz diagnozę CUKRZYCA z pewnością pojawiają się w tobie różne negatywne emocje i myśli. Wynika to z faktu, że mózg szybko przejrzał archiwum i przypomniał wszystko co wiesz na temat cukrzycy, a może nawet przypomniał ci konkretne osoby, które żyją lub żyły z cukrzycą. To jakie były ich losy wpłynie na twoje myślenie o sobie w tym momencie. Pamiętam, gdy zachorowałam na cukrzycę po szkoleniu z późnych powikłań cukrzycy (a było to w 1988 roku) zakodowałam, że za 5 lat pogorszy mi się wzrok a potem stracę nogę. Pokazywano mi różne zdjęcia osób z powikłaniami. Ogarnął mnie strach i lęk. Pojawiły się emocje, które utrudniały mi codzienne funkcjonowanie. W ogóle nie myślałam o przyszłości tylko bałam się tego co spotka mnie za 5 lat. Dziś po prawie 40 latach życia z cukrzycą nic z tego czego się wówczas bałam nie wystąpiło. Gdy po 5 latach chorowania zrozumiałam, że moje zdrowie zależy ode mnie, od SAMOodpowiedzialności i od mojej motywacji, zmieniło się bardzo dużo w moim podejściu.

Czasami rodzice dzieci z cukrzycą spotykają się ze mną, aby zobaczyć mnie na żywo i upewnić się czy na pewno mówię prawdę i nic poza cukrzycą mi nie dolega. Cieszę się, że możemy się spotkać. Widząc nadzieję w oczach wiem, że rodzice przepracują swoje obawy, wątpliwości, a wkrótce pojawi się akceptacja i wszystko powróci na swoje tory, uporządkuje się a rodzina odzyska radość życia.

Sprawdź własne myśli

Zatem weryfikacja własnych myśli w aspekcie cukrzycy i dalszego zdrowia jest kluczowa.
Zaprezentowana na grafice technika pracy z podświadomością i skojarzeniami związanymi z cukrzycą jest wyrazem myślenia wielowymiarowego i wielokierunkowego o sobie i cukrzycy. Rozpoznaje kwestie wymagające rozmowy i zaopiekowania. Czasami przepracowania i uwolnienia blokujących emocji czy przekonań. Wciąż spotykam się z przekonaniami, które w dzisiejszych czas są po prostu nieprawdą. Niestety są najczęściej powtarzane przez osoby bez cukrzycy i bez doświadczenia medycznego.

Przygotuj indywidualną mapę skojarzeń

Załączona do artykułu grafika powstała na podstawie pracy grupowej osób dorosłych z cukrzycą typu 1. Pojedyncze litery słowa CUKRZYCA miały być inspiracją do dzielenia się skojarzeniami. Zebrane skojarzenia manifestowały wewnętrzne blokady i ograniczenia.
Jeśli zaciekawiłam Cię opisaną techniką możesz przygotować własną mapę skojarzeń. W tym celu na kartce papieru wpisz słowo Z D R O W I E. Nad każdą literą zapisz wyrazy zaczynające się na konkretną literę, które kojarzą Ci się z Twoim zdrowiem i cukrzycą.

Zapisuj wszystkie. Nie zastanawiaj się czy pasują czy nie pasują. Zrób to spontanicznie. Jeśli pod wpływem skojarzenia słowa na „Z” pojawi się kolejne słowo ale na inną literę możesz je nadpisać nad tym słowem. Gdy skończysz i już nic nie będzie przychodzić Ci do głowy popatrz z perspektywy na to co pojawiło się na kartce. Odpowiedz na pytania: